top of page

Özgeçmiş Bir Prosedür müdür?

Güncelleme tarihi: 9 Oca 2023Özgeçmiş ya da CV, hem tarihi uzun zaman öncesine kadar dayanır hem de profesyonel hayatın en önemli araçlarından biridir. Bugün özgeçmişler tarihte olduğundan çok daha fazla önem taşıyor. Nüfusun günden güne katlanarak arttığı, artık bir iş için rakiplerin de düne göre daha yüksek olduğu bugün özgeçmiş (CV) hakkımızdaki ilk izlenim olarak bizi anlatan ilk müracaat noktası.


Özgeçmişin Tarihi


İngilizce “Curriculum Vitae” sözcüklerinin ilk harflerinin birleşiminden oluşan CV, “yaşam yolu”, “meslek yaşantısının özeti” anlamına gelirken, Fransızca kökenli bir sözcük olan “résumé” de anlam olarak “özet” anlamına geliyor. Özgeçmişin ataları sayılabilecek, üzerinde belli bir tarih ya da gönderilecek belli bir kişi ismi yazmayan ilk özgeçmişin Ortaçağ Avrupa’sında aynı mesleği icra eden esnafların oluşturduğu mesleki örgüt olan loncaların başkanları tarafından yazıldığı görülüyor.
1482’de Milano Dükü’nün himaye ve desteğini kazanmak için Düke’e mektup yazan Leonardo Da Vinci’nin özgeçmiş yazan ilk kişi olduğunu belirten kaynaklarda ise Da Vinci’nin aslında günümüzde hepimizin özgeçmişlerimizde yaptığı gibi yetenek ve deneyimlerini potansiyel patronuna yazdığı, böylece de işe alım sürecinin ayrılmaz bir parçası haline gelen bir süreci başlattığı kabul ediliyor.

Neden Bugün Daha Önemli?


Başvuranların sayısı arttığı kadar işe alımcıların ya da bu başvuruları değerlendirenlerin sayısı artmıyor. Bugün bir insan kaynakları uzmanının ya da bir yöneticinin bir günde incelediği özgeçmiş sayısı da aynı nüfus gibi artışta. Döneme, projeye ya da şirkete göre değişse de bugün emek gücünün sınırları da her zaman olduğundan daha da belirsiz. Yani sadece aynı ülkede yaşadığınız vatandaşlar ile değil yabancı iş gücü ile de rekabet halindesiniz. Böyle bir ortamda sahip olduğunuz özgeçmişiniz her zamankinden daha derli toplu, daha kolay okunan ve isabetli bir durumda olmalı.


Öncelikle özgeçmiş yazımı, kullandığınız tasarım ve şeması sizin hakkınızdaki ilk izlenimi verir. Örneğin, özgeçmişinizde yapacağınız birden fazla yazım yanlışı sizin dikkatsiz veya en basit anlamıyla dil bilgisi yönünden eksik biri olduğunuz izlenimi yaratabilir. Dil bilgisinin yanında büyük-küçük harf kullanımlarınız, görseller ve bunların ilgili kullanımı gibi konular da yine sizin bilgi ve estetik becerileriniz hakkında bir şeyler söyleyebilir.


Bugün psikoloji alanında yapılan çalışmalar sayesinde görüyoruz ki insanlar kişisel özelliklerini gündelik hayatlarındaki davranışlarına sıkça yansıtıyorlar ve insanlık bugün çok daha kolay tahmin edilebilir & sınıflandırılabilir bir yapıda. İK uzmanları ve yöneticiler, binlerce başvuranın arasından genellemeler yapmaktan veya psikolojinin izin verdiği bazı hızlı yargıya varmalardan kaçınmayacaklardır. Kaldı ki her insan kaynakları personelinin bir psikoloji ustası olmadığını ve onların da hata yapabileceğini unutmamak gerekir.


Özgeçmişinizi yazarken kullandığınız dil ve üslup da sizin hakkınızda olumlu ve olumsuz fikirler edinilmesinde rol oynayabilir. Ayrıca yabancı dilde yazılan bir özgeçmiş sizin o dildeki yetkinliğinizi de gösteren bir işaret olabilir.


Career Adroit olarak size verdiğimiz hizmette tüm bunları ve çok daha fazlasını göz önünde bulundurup hakkınızdaki olumsuz yargıları en aza indirecek bir özgeçmiş oluşturmanız için sizlere yol göstermenin yanında kullanmanız ve kullanmamanız gereken bazı ifadeleri tamamen size ve başvurduğunuz pozisyonlara özel olarak belirtiyoruz. Eğer hala bizden bir özgeçmiş inceleme hizmeti satın almadıysanız https://www.careeradroit.com/nelere-bakiyoruz adresinden hizmetimize ait detayları öğrenebilir https://www.careeradroit.com/abonelikler-ve-ucretler adresinden ise hemen size özel özgeçmiş raporunuzu almak için başvuru yapabilirsiniz.


Kaynak:


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page